Jak napisać list motywacyjny?

List motywacyjny to rodzaj podania, rozwijającego te elementy życiorysu zawodowego, które świadczą o Twojej przydatności na stanowisku, o jakie się ubiegasz. Powinieneś w nim przekonać pracodawcę, że jesteś rzeczywiście zainteresowany posadą, a przy tym jesteś tą osobą, którą powinien zatrudnić.

List motywacyjny to drugi dokument, który zwykle składa się przy staraniach o posadę. Jest też nazywany aplikacją. Stanowi po prostu podanie, w którym możesz rozwinąć i podkreślić to z życiorysu zawodowego, co świadczy o tym, iż jesteś dobrym kandydatem na stanowisko, o które się ubiegasz. To ważne. Nie tyle bowiem prosisz o przyjęcie do pracy, ile właśnie przekonujesz, dlaczego właśnie Ciebie powinni zatrudnić. A zatem musisz przekonać czytającego, że po pierwsze - posada naprawdę Cię bardzo interesuje, a po drugie - właśnie Ty jesteś tym, kogo powinni przyjąć.

Jak to zrobić?
Zacznij od tego, skąd wiesz, że firma lub instytucja szuka pracowników (jeśli na przykład ogłaszała się w gazecie). Potem uzasadnij, dlaczego starasz się o pracę akurat tam, a nie gdzie indziej i na tym, a nie innym stanowisku. Możesz przy okazji wykazać się znajomością konkretnych informacji na temat danej instytucji lub firmy. Reklamując się (bo o to w tym liście chodzi), powołaj się na przydatne doświadczenia. Nie jest to proste powtórzenie tego, co już napisałeś w życiorysie, ale uwypuklenie Twoich atutów (tych, które mają związek z posadą).

Podobnie jak w życiorysie nie pisz ogólników, lecz konkrety, przytaczaj dowody.

Jeśli chcesz na przykład pracować na stanowisku wymagającym umiejętności pracy w zespole, to nie informuj sucho, że przez cztery lata należałeś do organizacji sportowej, ale napisz, że właśnie o takich Twoich walorach świadczy to, iż byłeś szefem koła i organizowałeś obozy piłki siatkowej. Możesz też podkreślić, że interesuje Cię rozwój zawodowy, zdobycie cennego doświadczenia.

W odróżnieniu od życiorysu, listu motywacyjnego nie piszesz w punktach. Łączy je za to zwięzłość i rzeczowość. Podobne są też pewne elementy formy: także tu w lewym górnym rogu umieścisz swoje dane osobowe (adres, telefon), stanowisko, o które się starasz, i numer referencyjny. W prawym - nieco niżej - nazwę firmy lub instytucji. W liście dobrze zastosować tradycyjne formy grzecznościowe, czyli poniżej danych adresowych dać nagłówek "Szanowni Państwo", a zakończyć zwrotem "Z poważaniem" lub podobnym.

Dobry list motywacyjny jest krótki (maksimum jedna strona formatu A4) i przejrzysty (nie ścieśniaj linijek tekstu, zachowaj odstępy między akapitami). Pamiętaj, że musisz się podpisać - jak to w liście - odręcznie. Oczywiście także i w tym dokumencie obowiązuje schludność oraz poprawność językowa. Lepiej więc najpierw napisać list na brudno, dobrze zredagować i koniecznie sprawdzić.


Przykład listu motywacyjnego:

 

Koronki Duże, 16 czerwca 2004 r.
Józef Ojcowicz
ul. Topolowa 2
99-999 Koronki Duże
Kier-Pik S.A.
ul. Zarzeczna 78/80
88-888 Koronki Małe

Szanowni Państwo!

Z ogłoszenia nr 2222, zamieszczonego w dodatku o pracy "Rzeczpospolitej" z 11.06.2004 r., dowiedziałem się, iż poszukują Państwo kandydatów na stanowisko asystenta kupca w dziale sprzedaży. Poszukuję takiej pracy, a podjęcie jej w Państwa firmie - znanej i renomowanej w branży spożywczej - dałoby mi możliwość zdobycia nowych kwalifikacji i byłoby zgodne z moimi predyspozycjami oraz z dotychczasowym doświadczeniem zawodowym.

W trakcie nauki w liceum ogólnokształcącym przez trzy lata byłem przewodniczącym szkolnej spółdzielni "Plastuś", zajmującej się sprzedażą uczniom produktów spożywczych i materiałów papierniczych - nabyłem zatem doświadczenia w sprzedaży, negocjacjach z hurtowniami, organizowaniu pracy sobie i innym, sprawnie przewodziłem zespołowi (świadczą o tym wyniki finansowe spółdzielni i nagrody kuratorium), umiem współpracować w grupie.

Doświadczenie zawodowe zdobywałem również podczas prac wakacyjnych w sklepie wujka oraz w innych firmach (kolportaż gazet). Spełniam także inne, sformułowane w ogłoszeniu wymagania: jestem młody (19 lat) i dyspozycyjny. Szybko się uczę i chętnie podejmuję nowe wyzwania.

Chciałbym wykorzystać te atuty w pracy z korzyścią i dla firmy, i dla mojego rozwoju zawodowego.
Jeżeli moje kwalifikacje okażą się wystarczające, proszę o kontakt i wyznaczenie dogodnego dla Państwa terminu spotkania.
Z wyrazami szacunku,
Józef Ojcowicz

 

 

Kwestionariusz osobowy
Oprócz CV i listu motywacyjnego przy staraniach o pracę zetkniesz się z jeszcze jednym dokumentem - kwestionariuszem osobowym. Z jednej strony sprawa z nim jest łatwiejsza, bo stanowi on gotowy formularz z wydrukowanymi poleceniami i pytaniami, a Twoim zadaniem jest tylko udzielić odpowiedzi. Z drugiej jednak - w niektórych firmach lub instytucjach możesz się spodziewać pytań co najmniej dziwnych.
Kwestionariusze stosowane w rekrutacji mogą się różnić zawartością. Niektóre firmy lub instytucje dają kwestionariusz do wypełnienia dopiero w momencie, gdy już zapadła decyzja o przyjęciu Cię do pracy.

Formularz zawiera pola dotyczące m.in. imienia i nazwiska, adresu zamieszkania i korespondencyjnego, numeru telefonu, e-maila, stanu cywilnego, wykształcenia, odbytych szkoleń czy kursów, znajomości języków obcych i obsługi komputera, doświadczenia zawodowego, zainteresowań lub hobby, itp. Nie ma większych problemów z jego wypełnieniem, a w razie wątpliwości możesz poprosić o pomoc pracownika działu personalnego lub kadr, który wręczył Ci kwestionariusz i go od Ciebie odbiera.

Oczywiście, poinstruuje Cię, że masz wypełnić dokument starannie i zgodnie ze stanem faktycznym. Może się jednak zdarzyć i tak, że znajdziesz w nim również pytania dotyczące, np. Twoich rodziców czy nawet przebytych chorób. Teoretycznie takich pytań stawiać nie wolno, bo to niezgodne z ustawą o ochronie danych osobowych. Praktycznie - ludzie godzą się na nie odpowiadać i się nie skarżą, bo zależy im na pracy. Sam musisz zdecydować, jak w takiej sytuacji postąpić.

Tekst pochodzi z serwisu www.1praca.gov.pl.

Zapraszamy do skorzystania z kreatora listu motywacyjnego:
http://www.abcpraca.pl/...